Tavşanlı Doğum Günü Pastası Tarifi

tavşanlı-dogum-günü-pastası

Uzun zamandır doğum günü pastası tarifi paylaşmamıştım. Buna canım yeğenim Burak vesile oldu. Bu pastayı da zaten Burak’a yapmıştım. Ablam çocuklarıyla bana geldiği gün Burak’ın da doğum günüydü. Ben de bir sürpriz yapayım dedim ve kolları sıvadım. Ben tavşanı mavi yapmak istedim. Tıpkı yeğenimin maviş gözleri gibi. Siz ister pembe isterseniz de beyaz yapabilirsiniz. Pastayı yapıp mumları yaktım ve hazırladım. İçeri götürdüğümde yeğenimin mutluluğu gözlerinden okunuyordu. Tavşanları çok seviyor zaten. Burak pastayı bir süre üflemedi. İyice inceledi. Hatta mumları bile zorla üfledi diyebilirim. Sanırım pasta bozulacak sandı 🙂 O an onun mutluluğu beni o kadar çok mesut etti ki anlatamam. Siz de yakınınıza veya çocuklarınıza böyle tatlı sürprizler yaparak onları mutlu edebilirsiniz. Pastayı meyveli veya meyvesiz yapmak size kalmış. Ben o an aceleden meyve koymayı unuttum. Siz dilediğiniz gibi yapabilirsiniz. Zaten çok kolay görüntüsü zor gibi ama aslında tamamen hazır kek, kremşanti ve kremayla oluyor. Süslemesi sizin zevkinize göre olacak. Şimdi tarifimize geçelim…

Malzemeler :
. 2 adet pandispanya keki
. 2 paket hazır pasta kreması
. 3 paket kremşanti
. pasta kreması ve kremşantinin tarifine göre süt
. arası için isteğe bağlı çilek vaya muz
. damla çikolata
. bıyıkları için çikolatalı çubuk kraker
. burnu için jelibon veya bonibon
. Mavi ve kırmızı gıda boyası

Yapılışı : Pandispanya kekin birini yüzü için kullanacaksınız. Diğeri ise papyonu ve kulakları için. Papyon ve kulaklarının kesimi için kekin orta kısmına papyonu kesin. Resimdeki tavşanın papyonuna bakarak kesebilirsiniz. Zaten kulaklarını da kesmiş olacaksınız. Öncelikle tavşanın yüzünü yapın. Yüzü için keki ikiye ayırıp arasına hazırladığınız pasta kremasından sürün. Kekin diğer yarısını üzerine kapatın. Kremşantinin çoğunu mavi gıda boyasıyla renklendirin. Kremşantinin birazını da papyonu için kırmızı gıda boyasıyla renklendirin. Tavşanın yüzünü tamamen mavi kremşantiyle kaplayın. Papyonu ve kulakları için kestiğiniz kekleri ikiye ayırıp pasta kreması sürüp kapatın. Üzerini ve etrafını mavi kremşantiyle kaplayın. Tavşanın yüzünün altına papyonu yerleştirin. Kulakları da olması gereken yere dikkatlice yerleştirin. Spatula yardımıyla iyice pürüzsüz olmasını sağlayın. kenarlarını belirginleştirmek için ben damla çikolatayla kenarlarını belirginleştirdim. Siz kremşantiyle de yapabilirsiniz. burnu ve gözleri için şekerlemeleri koyun. Bıyıkları için çubuk krakeri 3 adet sağ bıyık 3 adet sol bıyık olacak şekilde yerleştirin. Papyonu nu da ister resimdeki gibi yapın isterseniz farklı şekilde yapın.İsim yazmak isterseniz kulaklarına sıkma torbasına kremsanti koyup sıkarak isim yazabilirsiniz. Yada tavşanın papyonuna da isim yazılabilir.

 

2 Yorum

  1. Tatlı ve pasta tariflerini çok beğeniyorum.Geçen gün oğlumun doğum günü için şekilli pasta tariflerinizden bir tanesini denedim.Bayıldık.Ellerinize sağlık emeğiniz için teşekkür ederiz.

    • Pastacı says:

      Afiyet olsun Selma hanım.İlginiz için teşekkür ederiz.Oğlunuza yeni yaşında sağlıklı günler diliyorum.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*